Chráňte svoje súkromie

Www

Facebook, Instagram, Snapchat a mnoho ďalších. Sú to naši každodenní „žrúti“ času. Myslíme si, že o nich vieme všetko, že vieme ako ich používať. Nie je to však pravda! Neustále robíme tie isté chyby, ktorými sa vystavujeme zbytočnému nebezpečenstvu. Určite si teraz vravíte, že Vás sa to netýka. Avšak po prečítaní tohto článku možno zmeníte názor.

přihlášení.jpg

                Medzi najčastejšiu chybu určite patrí slabé heslo.  Hoci je neustále opakovaná jeho dôležitosť, mnohí si to stále neuvedomujú. A práve heslo je to, za čím stoja Vaše osobné informácie, údaje, čísla účtov. Silné heslo môže znamenať rozdiel medzi nabúraným a nenabúraným kontom. Nemyslí sa tým len konto bankové. Boli by ste prekvapení, čo všetko sa dá zistiť z Vášho Facebooku. Meno, adresa, vek, práca, škola, obľúbená farba či kapela. Možno sa to nezdá, no tieto informácie sa môžu rýchlo obrátiť proti Vám. Preto na heslo ako 0000 či 1234 rýchlo zabudnite. Silné heslo by malo byť sofistikovanejšie. Malo by obsahovať veľké a malé písmená a číslice. Určite nepoužívajte Vaše meno. Skúste heslo vystavať z viacerých údajov. Napríklad dátum narodenia s miestom, kde ste sa narodili, alebo meno svojho prvého domáceho miláčika s rokom, kedy ste ho dostali. Takéto heslá sú najsilnejšie a prakticky nezistiteľné. No dobré heslo je len polovica cesty. Heslá, rovnako ako zubnú kefku, treba meniť každé tri alebo štyri mesiace. Rovnako dôležité je nemať na viacerých účtoch rovnaké heslo. 

kybernetika.jpg

                Ďalšou častou chybou je bezhlavé odhaľovanie osobných údajov.  Že ste to nikdy nespravili? Dovoľte mi vyviesť vás z omylu. Koľkokrát ste zaklikli „Súhlasím“ bez prečítania toho, s čím súhlasíte? A práve to je problém. Neviete, čo ste práve odsúhlasili a k čomu ste povolili prístup. Samozrejme, niekedy nás stránka bez podobného potvrdenia nepustí ďalej. S tým veľa urobiť nevieme. To, čo však urobiť môžeme je v nastaveniach danej sociálnej siete alebo aplikácie, nastaviť, komu naše osobné informácie poskytujeme a aké informácie poskytujeme.
                Spraviť všetky potrebné zmeny určite zaberie trochu  času. Ale ak je v hre naše súkromie, mali by sme si ho nájsť.