Opatrovateľka alebo domov dôchodcov?

Služby

Tieto služby sú už v dnešnej dobe samozrejmosťou a môžete si len vybrať. V zahraničí je rozšírené opatrovanie, u nás preferujeme domov dôchodcov. Aké sú výhody týchto služieb?
Opatrovanie si nemôže každý dovoliť. Výhodou však je, že váš rodič alebo starý rodič bude mať individuálny prístup a bude v pohodlí svojho domova. Takže sa bude cítiť fajn. Veľa starých ľudí totiž nerado mení svoje prostredie. Je to pre nich stres. Dnes je veľké množstvo portálov a firiem, ktoré ponúkajú vyškolené opatrovateľky. Často sú to ženy so skúsenosťami. Dôležité je však vybrať pani, ktorá bude milá a ochotná a ktorá si s vaším rodinným príslušníkom bude rozumieť. Určite nevyberajte nikoho nasilu, ale dbajte o to, aby sa váš člen rodiny cítil s danou opatrovateľkou príjemne.babka starostlivosť.jpg
Domov dôchodcov je v našom štáte prístupnejší a cenovo dostupnejší. Veľa starých ľudí však nemá rado zmenu. Musí zmeniť bývanie a zvyknúť si na nový systém. Zatiaľ čo opatrovateľka sa prispôsobí dotyčnej osobe, tu je to práve naopak. Váš rodinný príslušník sa bude musieť prispôsobiť režimu, ktorý je pevne stanovený v danom domove dôchodcov. A to je pre niektorých ľudí ťažké. Predsa len, väčšinu svojho života niečo robia tak a zrazu to musia robiť inak?
Tu sa veľmi nedá hovoriť o individuálnom prístupe. Možno bude problémom i zdieľaná izba a takmer nulové súkromie. Čo je však veľkým plusom, nie je tu nuda. O program je dôkladne postarané, dôchodcovia majú na výber z veľkého množstva aktivít a navyše si tu môžu nájsť nové priateľstvá! Okrem iného ich tu môžete chodiť navštevovať každý deň. Zabezpečené majú aj vychádzky a pobyt na čerstvom vzduchu.dôchodca prechádzka jeseň.jpg
Je však len na vás, ale hlavne na vašom príbuznom, čo mu viac vyhovuje. Nikoho do ničoho netlačte. Ak máte na výber a viac vášmu členovi rodiny vyhovuje pobyt doma s opatrovateľkou, zabezpečte mu to. Ak vám to financie príliš nedovoľujú, tak zvoľte druhú možnosť. Hlavne sa týchto služieb nebojte a stojte vždy pri vašom najbližšom.